Institute of Mathematics for Industry

Workshops & Conferences



List of workshops & conferences

IMI-La Trobe Joint Conference "Mathematics for Materials Science and Processing"


Hold Date 2016-02-15 09:00~2016-02-17 15:15

Place Institute for Advanced Study-Seminar Hall, La Trobe University, Melbourne Australia

IMI-La Trobe Joint Conference "Mathematics for Materials Science and Processing"
IMI Workshop of the Joint Research Projects
 
 Date
 
 February 15(Mon)-17(Wed), 2016
 
 Place
 
 Institute for Advanced Study-Seminar Hall
 La Trobe University, Melbourne Australia
 
 Invited Speakers
 
 Bob Anderssen (CSIRO Australia)
 Philip Broadbridge (La Trobe University)
 David Boger (The University of Melbourne)
 Veronique Bonnelye (Suez Water & Treatment Solutions)
 Trina Dreher (Suez Oil & Gas Systems)
 Yasuhide Fukumoto (IMI, Kyushu University)
 Tony Guttmann (The University of Melbourne)
 Bronwyn Hajek (University of South Australia)
 Shaun Hendy (University of Auckland)
 Keisuke Matsuya (Musashino University, Tokyo)
 Mark Nelson (University of Wollongong)
 John Sader (The University of Melbourne)
 Aleksandar Staykov (I2CNER, Kyushu University)
 Daisuke Tagami (IMI, Kyushu University)
 Graeme Wake (Massey University)
 Annette Worthy (University of Wollongong)
 
 Organizing Committee
 
 Philip Broadbridge (La Trobe University)
 Pierluigi Cesana (IMI Australia Branch, Kyushu University / La Trobe University)
 Dimetre Triadis (IMI Australia Branch, Kyushu University / La Trobe University)
 Trina Dreher (Suez Oil & Gas Systems)
 Kenji Kajiwara (IMI, Kyushu University)
 
 Program

 Monday 15th February

 9:00 - 9:30    Conference Registration
 9:30 - 9:45    Welcome to Conference

 9:45 - 10:30
 Graeme Wake
 Fires in stored materials - assessment of risk

 10:30 - 11:00      Morning Tea

 11:00 - 11:45
 Annette Worthy
 Various studies to generate and control solitons in nematic liquid crystals
 11:45 - 12:30
 Tony Guttmann
 Polymers pulled from, and pushed towards, a wall

 12:30 - 13:45      Lunch

 13:45 - 14:30
 David Boger
 From Boger fluids to environmental rheology
 14:30 - 15:15
 Yasuhide Fukumoto
 Topological idea combined with asymptotic expansions for vortex motion

 15:15 - 15:45      Afternoon Tea

 15:45 - 17:00
 Student Poster Presentations


 Tuesday 16th February

 9:00 - 9:45
 Bob Anderssen
 Food rheology: wheat grain hardness and wheat flour dough
 9:45 - 10:45
 Trina Dreher
 Electrostatic desalter optimisation
 Veronique Bonnelye
 Water - new challenges
 10:45 - 11:15      Morning Tea

 11:15 - 12:00
 Mark Nelson
 The biological treatment of wastewater
 12:00 - 12:45
 Bronwyn Hajek
 Electrokinetic behaviour of concentrated colloidal suspensions

 12:30 - 13:00      Lunch
 13:00 - 17:00      Excursion


 Wednesday 17th February

 9:00 - 9:45
 Shaun Hendy
 Modelling micro and nanostructured surfaces
 9:45 - 10:30
 Keisuke Matsuya
 Spatial pattern of discrete and ultradiscrete Gray-Scott model
 10:30 - 11:00      Morning Tea

 11:00 - 11:45
 Daisuke Tagami
 Finite element analysis of viscoelastic flow problems with application incorporating the Oldroyd-B model
 11:45 - 12:30
 Philip Broadbridge
 Continuum modelling of grain boundary evolution on metal surfaces

 12:30 - 13:30      Lunch

 13:30 - 14:15
 John Sader
 Viscoelastic flows generated by vibrating nanoscale structures in simple liquids
 14:15 - 15:00
 Aleksandar Staykov
 Application of the nonEequilibrium Green's function method in the design of nanoelectronic devices

 15:00 - 15:15      Conference Closing Remarks
 

attached files